Trójmiejski Instytut Psychoterapii i Rozwoju logo
Zapraszamy na dwudniowy warsztat o charakter praktyczno-doświadczeniowy. Szkolenie stanowi aktywne połączenie grama teorii ze szczególnym uwzględnieniem praktyki opartej na doświadczeniu, odgrywania ról, pytań i odpowiedzi. Dzięki szkoleniu zyskasz wskazówki przydatne już od pierwszej sesji terapeutycznej oraz praktyczne umiejętności potrzebne do efektywnego wsparcia osób po traumie seksualnej, pomagając w procesie odbudowywania życia po traumatycznych doświadczeniach. 
 W trakcie krótkiej części teoretycznej przekazana zostanie wiedza dotycząca mechanizmów oraz uwarunkowań traumy ze szczególnym uwzględnieniem działania układu nerwowego. Wiedza ta stanowi podstawę praktyki w obszarze traumy, jest niezbędna zrówna terapeutom jak i osobom, którym pomagamy (rozumienie symptomów, tego co się z nami dzieje, czego doświadczamy).  
Główną część stanowi praktyka - zaprezentowane zostaną metody pracy w ujęciu systemowo-integracyjnym oraz narracyjnym i EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing). W trakcie spotkania skorzystamy z myślenia systemowego w poszukiwaniu szeroko rozumianych zasobów osób zgłaszających się do nas po pomoc. Ćwiczenia praktyczne dotyczyć będą konkretnych technik stabilizujących i pracy z ciałem (zaczerpniętych m.in., z Somatic Experiencing), wzmacniających okno tolerancji, pracy z dysocjacją, regulacją emocji, pracy ze wstydem, odbudową poczucia bezpieczeństwa oraz zmiany straumatyzowanej narracji. 
Szkolenie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Terapii Seksualnej, zaliczane do certyfikacji Polskiego Towarzystwa Terapii Seksualnej
 

900,00 PLN

Opowiedz mi swoją historię - praca z dorosłymi osobami z doświadczeniem traumy seksualnej 10.-11.-5.2025

 

CO ZYSKASZ DZIĘKI SZKOLENIU?

✅ Zdobędziesz wiedzę o neurobiologii traumy seksualnej i jej wpływie na psychikę oraz relacje.

✅ Nauczysz się praktycznych metod terapeutycznych, które można wykorzystać w pracy klinicznej.

✅ Poznasz strategie stabilizacji emocjonalnej i pracy z narracją traumatyczną

.✅ Dowiesz się, jak zadbać o siebie i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu.

✅ Zbudujesz swój terapeutyczny warsztat pracy z osobami po doświadczeniach traumy seksualnej.

Szkolenie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Terapii Seksualnej, zaliczane do certyfikacji Polskiego Towarzystwa Terapii Seksualnej

 

DLA KOGO JEST TO SZKOLENIE?

📌 Dla psychoterapeutów różnych nurtów, psychologów, seksuologów i studentów psychologii zainteresowanych pracą z osobami po doświadczeniach traumy seksualnej.

📌 Dla specjalistów zajmujących się interwencją kryzysową i pracujących z osobami doświadczającymi trudności emocjonalnych wynikających z przemocy seksualnej

📌 Dla profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, którzy chcą rozwinąć swoje kompetencje w zakresie bezpiecznej pracy z traumą i jej skutkami.

Warunkiem uczestnictwa jest aktywny udział w ćwiczeniach praktycznych, z poszanowaniem swoich granic, przy wsparciu prowadzącej.

 

PROGRAM SZKOLENIA

  • TEMATY:

- Neurobiologiczne mechanizmy traumy w pigułce: niezbęnik dla terapeuty i pacjenta w myśl zasady psychoedukacja istotnym elementem terapii

- BHP osoby, której pomagamy: wpływ traumy seksualnej na rozwój psychiczny, emocjonalny, na relacje i życie seksualne. Model czynnikowy oparty na elementach biologicznych, psychospołecznych, partnerkich i seksualnych (na jakie aspekty zrowotne oraz życia codziennego zwrócić uwagę w przypadku traumy seksualnej? Choroby i trudności, współwystępujące)

– Tworzenie bezpiecznej przestrzeni terapeutycznej, praktyczne wskazówki jak poprowadzić proces terapeutyczny od pierwszej sesji

– Część warsztatowo-praktyczna: techniki pracy z traumą seksualną:

  • Techniki stabilizujące, techniki /wzmacniające okno tolerancji i techniki pomocne w powrocie do  okna tolerancji i utrzymaniu się w nim. 

  • Strategie odbudowy poczucia bezpieczeństwa w pracy z osobą po doświadczeniu traumy seksualnej

  • Praca z straumatyzowaną narracją

  • Wstyd w kontekście terapeutycznym

  • Terapia oparta na relacji i doświadczaniu

  • W jaki sposób zapraszać ciało do pracy, aby opowiedziało swoją historię, którą pamięta?

  • Nie pracuj ciężej niż swój pacjent - jak pracować na zasobach pacjenta?

  • Wspieranie rezyliencji, ochrona przed wtórną traumatyzacją

  • Znaczenie granic w pracy terapeutycznej

  • Etyczne oraz prawne zagadnienia w pracy z osobami po traumie seksualnej

- Skrzynka z narzędziami terapeuty - w myśl zasady stabilny terapeuta = stabilny pacjent stabilizacja i dbania o własną rezyliencję stanowi istotny fundament w procesie pomagania i zapobieganiu wypalenia zawodowego.

Refleksja nad wyznaczaniem własnych granic, pielęgnowaniu relacji i zadbaniem o siebie. P

rzydatna literatura dla osób zajmujących się zawodowo pomaganiem.

 

METODY PRACY

📌 Interaktywne warsztaty – ćwiczenia praktyczne i praca w grupach.

📌 Analiza przypadków klinicznych – omawianie realnych sytuacji terapeutycznych.

📌 Praktyczne techniki pracy z pacjentem – stabilizacja, regulacja emocji, praca z ciałem.

📌 Dyskusje i refleksje – wymiana doświadczeń i analiza najczęstszych trudności w terapii.

 

PROWADZĄCA

SEKSUOLOG KAROLINA MAGIEREK

Karolina Magierek - psychoterapeutka systemowa, seksuolożka, dr. n. społ. w dziedzinie psychologii, psychoterapeutka EMDR, pedagożka,  naukowczyni.  Posiada 15 letnie doświadczenie w zawodzie psychologa. Członkini Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej, Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR oraz członkini zespołu certyfikacyjnego ścieżki seksuolog - specjalista zdrowia seksualnego Polskiego Towarzystwa Terapii Seksualnej.  Na codzień prowadzi terapię indywidualną oraz związków/relacji homonormatywnych, heteronormatywnych oraz poliamorycznych. W pracy terapeutycznej specjalizuje się m.in., w pomocy osobom doświadczającym traumy, w tym traumy seksualnej, lęku, osobom neuroatypowym, transpłciowym, doświadczającym dolegliwości bólowych, chorujących przewlekle. Autorka publikacji z zakresu psychologii społecznej oraz systemowego rozumienia przemocy seksualnej w rodzinie. Od wielu lat zajmuje się wsparciem, pomocą oraz terapią osób, które doświadczyły przemocy seksaulnej. Posiada szeroką wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną w zakresie traumy seksualnej dzięki licznym szkoleniom z tego obszaru, m.in., pedagogika traumy i doradztwa specjalistycznego w zakresie traumy według zaleceń towarzystwa DeGPT e.V. (Deutschsprachige Gesellschaft für Psychotraumatologie e.V.) oraz BAG e.V. (Bundesarbeitsgemeinschaft Traumapädagogik e.V.) we współpracy z Instytutem Rozwiązań Systemowych w Wiesloch i Wielkopolskim Towarzystwem Terapii Systemowej w Poznaniu. Systemowego spojrzenia uczył ją m.in., Jerzy Jakubowski, narracyjnego bakcyla przekazała Maria Kasprowicz (WTTS) oraz Robert Adamczyk (WTTS), natomiast  technikI pracy z ciałem czerpie od Katarzyna Małkowicz (PSSETT, EASE), Cornelii Götz-Kühne (SG) oraz Magdaleny Smaś-Myszczyszyn (PTTS). Główne obszary jej terapeutycznego zaciekawienia to: trauma, więź, relacje, narracje, neuroatypowość, humor, seksualność, eksperymentowanie.

Adres

Miętowa 3/7

Gdynia, 81-589

(wejście od ulicy Nagietkowej)

Śledź nas

A website created in the WebWave website builder